Food Comparison and Unit Pricing Project
Order Description
• Go to your local grocery store. Using unit pricing compare the cost per serving of eight different ready to eat cereals; two sugar coated cereals, two granola cereals, two whole grain cereals, and two cereals advertised as meeting 100% of the DRIs.
• Which is the most expensive per serving, and which is the least expensive per serving? Which cereal seems to provide the best nutritional value for the money? (200 words).
• Explain why.
Cost of Raising a Child Project
Go to the Following Web Link: http://www.babycenter.com/cost-of-raising-child-calculator
Answer questions 1–5 and then click on “Calculate.” For question #2, indicate “Yes” for single parent. In a Microsoft Word document, provide the screen shot of what the results indicated. file located in Doc Sharing, “HW220 Unit 3 Additional Instructions,” provides screen shot examples.
Then, answer the following questions in a Word document:
•    As a single parent earning on a limited income, how can you stretch your grocery dollar to plan nutritious meals for you and your children?
•    Would you seek the assistance of federal programs?
Your paper should be at least 1 page in length. Follow APA format and be certain to include a separate reference page.
Assignment 2 of 2: Food Comparison and Unit Pricing Project
Instructions:
•    Review Williams’ Chapter 10, pages 224–229 and the example provided by the White Plains, NY: Department of Consumer Protection Information in this week’s Lesson (PDF) titled “Getting the Most for Your Food Dollar” available under the Unit 3 reading.
•    Go to your local grocery store. Using unit pricing compare the cost per serving of eight different ready to eat cereals; two sugar coated cereals, two granola cereals, two whole grain cereals, and two cereals advertised as meeting 100% of the DRIs.
•    Which is the most expensive per serving, and which is the least expensive per serving? Which cereal seems to provide the best nutritional value for the money? (200 words).
•    Explain why.
Prepare the Food Comparison and Unit Pricing Project in a Microsoft Word document. Submit your work to the respective Dropbox. A sample table and text box has been provided for you as a guide in the document “HW220 Unit 3 Food Comparison Assignment Template” found in Doc Sharing.

"Are you looking for this answer? We can Help click Order Now"

UK BEST WRITING

Food Comparison and Unit Pricing Project
Order Description
• Go to your local grocery store. Using unit pricing compare the cost per serving of eight different ready to eat cereals; two sugar coated cereals, two granola cereals, two whole grain cereals, and two cereals advertised as meeting 100% of the DRIs.
• Which is the most expensive per serving, and which is the least expensive per serving? Which cereal seems to provide the best nutritional value for the money? (200 words).
• Explain why.
Cost of Raising a Child Project
Go to the Following Web Link: http://www.babycenter.com/cost-of-raising-child-calculator
Answer questions 1–5 and then click on “Calculate.” For question #2, indicate “Yes” for single parent. In a Microsoft Word document, provide the screen shot of what the results indicated. file located in Doc Sharing, “HW220 Unit 3 Additional Instructions,” provides screen shot examples.
Then, answer the following questions in a Word document:
•    As a single parent earning on a limited income, how can you stretch your grocery dollar to plan nutritious meals for you and your children?
•    Would you seek the assistance of federal programs?
Your paper should be at least 1 page in length. Follow APA format and be certain to include a separate reference page.
Assignment 2 of 2: Food Comparison and Unit Pricing Project
Instructions:
•    Review Williams’ Chapter 10, pages 224–229 and the example provided by the White Plains, NY: Department of Consumer Protection Information in this week’s Lesson (PDF) titled “Getting the Most for Your Food Dollar” available under the Unit 3 reading.
•    Go to your local grocery store. Using unit pricing compare the cost per serving of eight different ready to eat cereals; two sugar coated cereals, two granola cereals, two whole grain cereals, and two cereals advertised as meeting 100% of the DRIs.
•    Which is the most expensive per serving, and which is the least expensive per serving? Which cereal seems to provide the best nutritional value for the money? (200 words).
•    Explain why.
Prepare the Food Comparison and Unit Pricing Project in a Microsoft Word document. Submit your work to the respective Dropbox. A sample table and text box has been provided for you as a guide in the document “HW220 Unit 3 Food Comparison Assignment Template” found in Doc Sharing.

"Are you looking for this answer? We can Help click Order Now"

UK BEST WRITING